1963’ten beri Napoli’nin Espressosu: Cafè do Brasil

Accessories 2

Herkesin kahve sanatını bildiği ve miras bıraktığı bir şehirde bazılarının yeteneği ve sezgileri ön plana çıkar. Cafè do Brasil şirketini kuran Rubino kardeşler için de durum böyleydi. Bu yazımızda Rubino kardeşlerin başarı hikayesini sizinle paylaşıyoruz.

Schema di riferimento2

Rubino kardeşler sanayici değillerdi; babalarına aile işletmesinde yardımcı olarak kafe işletiyorlardı. Çok geçmeden espressolarının popülerliği mahallelerini aştı, artık şehrin başka yerlerinden insanlar Rubino kardeşlerin espressolarını içebilmek için Napoli’de uzun yürüyüşlere çıkıyorlardı. Bilinirlikleri arttıkça yarattıkları bu lezzeti dünyadaki bütün barlar ve evler ile paylaşabilmek için yeni fikirler bulmaları gerekti.

1960’larda yeni paketleme teknolojileri Rubino kardeşler için büyük bir fırsat oluşturdu. Devrim niteliğindeki vakumlu teneke kutular ile geleneksel Napoli kahvesi her yere götürülebilir hale geldi. Ortaya çıkardıkları lezzeti paylaşma amacını gerçekleştirmek için Cafè do Brasil S.p.a kuruldu ve kısa bir süre içinde Avrupa’daki en büyük kahve kavuruculardan birisi oldu. Rubino kardeşlerin kahveleri bütün İtalya’da meşhur oldu ve Kimbo markası ile bütün dünyada bilinir hale geldi. Böylece Napolililer ile aramızdaki damak benzerliklerini keşfettik ve Napoli kahvesinin gerçek ve iyi kahve olduğunu öğrendik (Napoli’ye özgü harmanlarına ise buradan, buradan ve buradan ulaşabilirsiniz). Bunda Rubino ailesinin ve Kimbo’nun payı yadsınamaz.

Kimbo ismi kahve çekirdeklerinin üretildiği egzotik ülkeleri çağrıştırdığı için seçildi. Birkaç yıl sonra ise kaliteli ve uygun fiyatlı bir seçenek oluşturması için Kosè markası çıkarıldı. Cafè do Brasil 2012’de Cagliari’nin tarihi kahve şirketi La Tazza d’Oro’yu devralarak Sardunya’daki kafelerin neredeyse tamamında bulunur hale geldi. 2013 yılında ise şirketin ticari unvanı en bilinen markası Kimbo haline geldi. 1994’te ikinci sıraya çıktığı İtalya paketlenmiş kahve perakende pazarında pozisyonunu hala koruyor.

Büyüyen başarının arkasında geleneklere olan sadakat ve mükemmel kaliteden ödün verilmemesi var. Bu değerlerin lafta kalmadığı ise Napoli’deki Melito fabrikasından anlaşılıyor. 40.000 metrekareye yayılmış bu fabrikada makineler ve üretim süreçleri sürekli güncelleniyor. Üretimde yüksek standartların korunması çevreye saygıyı ihmal anlamına gelmiyor (Bu konuyu daha ayrıntılı olarak sonraki yazımızda ele alıyor olacağız).

Kimbo’nun kurulduğu tarihten bugüne kadar olan yolculuğunu belgeleyen Museum of Italian Brand ’in sakladığı fotoğrafları aşağıdaki galeride görebilirsiniz 🙂

 

 

Bir Cevap Yazın