Napoli Lezzetleri Serisi: Coviglia al cioccolato

Bu yazı serimizde Napoli kahvesinin yanına yakışan, geleneksel Napoli mutfağının kalbinde yer alan tarifleri sizinle paylaşıyoruz. Serinin ilk yazısı coviglia al cioccolato ile karşınızdayız!

Coviglia kökeni 18. yüzyıla kadar uzanan bir Napoli tatlısı. Napoli mutfağındaki Fransız ve İspanyol etkisinin bir örneği olan bu tatlının adı da İspanyolca cubillo’dan gelmekte – muhtemelen tatlının yerleştirildiği kapların küp şeklinde olmasından kaynaklanıyor.

Coviglia semifreddo (İtalyanca “yarı donuk” anlamına gelir) tatlılardan biri. Semifreddo tatlıların dokusu dondurma ile mus arasında, ipeksi kremamsı ve leziz bir soğuklukta. Coviglia genellikle tek bir aromadan oluşuyor, en bilinenleri ise çikolata ve kahveli olanları. Tabii modern çeşitlerin arasında fındık ve çileklileri de yer alıyor. Eskiden küçük alüminyum kaplarsa satılırken artık Napoli’de herhangi bir dondurmacı veya pastaneden plastik kapta alınabiliyor.

Evde dondurma yapmak kolay değil, fakat coviglia yapmak için dondurma makinesine ihtiyacınız yok. Evde bu lezzeti yakalamak sandığınızdan çok daha kolay!

 

Malzemeler:

 • 150 g irice doğranmış bitter çikolata ve üstünü süslemek için biraz rendelenmiş çikolata
 • 350 ml sıvı krema
 • 3 yumurta beyazı
 • 1 çorba kaşığı limon suyu
 • 4 yumurta sarısı
 • 80 g toz şeker
 • 2 çorba kaşığı rum

 

Tarif:

 1. Doğranmış bitter çikolatayı mikrodalga fırında ya da benmari usulüyle eritin ve biraz soğuması için kenara koyun. Kremayı çırpın.
 2. Yumurta beyazlarını limon suyuyla katılaşana kadar çırpın. Mikser ile yumurta sarılarını ve şekeri kabarıp rengi açılıncaya kadar çırpın.
 3. Rum ve eritilmiş çikolatayı yumurta sarılarına ekleyin ve homojen olana kadar karıştırın. Yumurta beyazlarını ve çırpılmış kremayı yavaşça karışımın içine katın ve spatulayla pürüzsüz oluncaya kadar karıştırın, bu işlemi yaparken karışımın sönmemesine özen gösterin.
 4. Karışımı küçük bardaklara veya kaplara bölüştürün ve buzlukta en az 4 saat bekletin. Servis etmeden 5 dakika önce buzluktan çıkarın. Servis sırasında üzerini rendelenmiş çikolata ile dekore edebilirsiniz.

 

img63064.768x512

Tarif ve kapak görseli Great Italian Chefs’e aittir.

Bir Cevap Yazın