Favorilerime Ekle
-10%
Orijinal fiyat: ₺ 630,00.Şu andaki fiyat: ₺ 565,00.
Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle

Bir bitkinin çekirdeği olan kahve, farklı işlemlerden sonra tüketilmeye hazır hale getirilir. Bu aşamada yapılan işlemlerden bazıları; kavurma ve öğütme olup, bunlar son derece önemlidir. Öğütülmüş kahveler paketlenerek tüketicilere ulaştırılır. Bunun haricinde ise sadece kavurma işleminden sonra paketlenen ve tüketiciye bu şekilde ulaştırılan ürünler de vardır. İşte bunlar, çekirdek kahve olarak ifade edilir. Söz konusu ürünler, diğer kahvelerden daha farklı özelliklere sahiptir ve bundan dolayı beklentileri farklı olan kullanıcılar tarafından tercih edilir.

Çekirdek kahve, sahip olduğu özellikler ile kullanıcılarının beklentilerini tam olarak karşılar. Bu ürünler tüketilmeden önce istenilen incelikte öğütülür. Burada kişilerin damak tatları öne çıkar ve kişiler, beklentilerine uygun incelikte söz konusu çekirdekleri öğütür. İşte çekirdek kahvenin en önemli avantajı budur. İnsanlar, istedikleri kahve türünü bu ürün ile çok rahat bir şekilde hazırlayabilir. Yazımızın devamında çekirdek kahve çeşitleri, çekirdek kahve fiyatları ve benzer hususlar hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çekirdek Kahve Çeşitleri

Çekirdek kahvenin kendi içinde farklı çeşitleri vardır. Bunların her birisinin bir takım farklı özellikleri bulunur ve söz konusu özelliklere göre kullanıcılar tarafından tercih edilir. Dünya genelinde en fazla tercih edilen çekirdek kahve çeşidinden birisi Arabica iken, diğeri ise Robusta olarak ifade edilen türdür.

Arabica; dünyada en fazla tercih edilen kahve türüdür. Söz konusu tür, piyasanın yaklaşık %60’ına hakimdir. Anavatanı Etiyopya olan bu tür, Coffea Arabica adı verilen bitkide yetişir. Günümüzde ise genellikle Latin Amerika’da yetiştirilmektedir. Meksika, Kosta Rika, Brezilya ve Kolombiya gibi ülkelerde yoğun olarak yetiştirilir. Deniz seviyesinden 600 m yüksekte yetişir ve yaklaşık 7 yaşında olgunluğa erişir. Bu aşamadan sonra ürün verir.

Robusta; dünyada en fazla tercih edilen ikinci tür ise Robusta olarak ifade edilen çekirdek kahve çeşididir. Afrika ve Endonezya gibi bölgelerde yetişir. Arabica’ya göre kalitesi biraz daha düşüktür. İçerisindeki şeker ve kafein oranı daha fazla olduğundan, daha sert bir ürün olarak ifade edilir. Kafein miktarı, Arabica türüne göre yaklaşık iki kat daha fazladır.

Burada ifade edilen çekirdek kahve çeşitleri dışında da farklı ürün çeşitleri vardır. Bunların kullanım oranı ise nispeten daha düşüktür.

Çekirdek Kahve Fiyatları

Çekirdek kahve fiyatları incelendiğinde, kaliteye bağlı olarak fiyatlarda bir takım değişkenlikler olduğu net bir şekilde görülecektir. Bahse konu noktada en pahalı ürünün en kaliteli olduğu düşünülebilir. Buradan hareket ile Arabica türü için ödenmesi gereken rakam daha yüksektir. Bunun haricinde ise kahvenin geçtiği işlemin de fiyatlar üzerinde etkisi olduğu unutulmamalıdır. Kavrulması ve bunun özenli bir şekilde yapılması, fiyatları fazlasıyla etkiler.

Genel olarak çekirdek kahve fiyatları değerlendirildiğinde, hemen her bütçeye uygun seçeneğin olduğu görülebilir. Bahse konu husus sebebiyle insanlar, kendi damak tatlarına ve bütçelerine göre rahatlıkla seçim yapabilir.

Çekirdek Kahve Nasıl Yapılır?

Dünyada en fazla tercih edilen sıcak içeceklerden birisi olan kahvenin hazırlanışı, tercih edilen kahve türüne bağlı olarak farklılık gösterir. Bundan dolayı çekirdek kahve nasıl hazırlanır türünden sorular oldukça sık sorulur.

Çekirdek kahvenin hazırlanmasında tercih edilecek farklı yol ve yöntemler vardır. Söz konusu yol ve yöntemlerin başında hazır kahve makineleri gelir. Bu makinelerin içerisinde bir öğütücü vardır. İstenen incelikte kahveleri öğütür ve daha sonra da sıcak su ile demlenmesini sağlar. Bunun sonucunda ise istenilen lezzette bir kahve yapılmış olur. Ayrıca manuel el değirmenleri ile de öğütülme işleminin yapılabileceğinin unutulmaması gerekir.