Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle
Favorilerime Ekle

Filtre kahve kahve severlerin en popüler tercihlerindendir. Kahve, hemen herkesin sevdiği bir sıcak içecek türü olarak ifade edilebilir. Fakat biraz daha detaya girildiği zaman, insanların tercih ettiği kahve türlerinin farklılaştığı görülür. Söz konusu kahve türlerinden birisi de filtre kahvedir. Öğütülmüş kahve olarak da ifade edilen söz konusu seçenek, günümüzde yoğun bir şekilde tüketilir. Öyle ki, bu kahve türünün de kendi içinde farklı çeşitleri oluşmuş durumdadır. Peki, filtre kahve (öğütülmüş) kahve nedir? Çeşitleri nelerdir? Bu kahve nasıl hazırlanır? Bu soruların cevapları için yazımızı okumaya devam etmeniz yeterlidir.

Bir bitkinin çekirdekleri olan kahve, toplandıktan sonra farklı yoğunluklarda kavrulur. Bu aşamadan sonra ise öğütme aşamasına geçilir. İstenen kalınlıkta öğütülen kahvelerin, bir filtreden süzülen su ile birlikte demlenmesi, filtre kahve olarak ifade edilir. Burada esas olan filtre kullanımıdır. Filtre sayesinde kahvenin içindeki acı yağlar ve diğer acı tatlar, fincana geçmez. Böylece son derece yumuşak bir kahve elde edilmiş olur. Filtreden sonra hazneye damla damla döküldüğünden dolayı, bu kahve türü aynı zamanda damla kahve olarak da isimlendirilir.

Filtre Kahve Çeşitleri

Filtre kahve çeşitleri, son dönemlerde insanların yoğun ilgisi ile karşılaşmaktadır. Fakat bazı kişiler, filtre kahve çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek ister. Bu çeşitliliğin temelinde, kullanılan kahve çekirdekleri vardır. Bilindiği gibi dünyanın farklı noktalarında kahveler yetiştirilir. Bunlar genellikle Arabica ve Robusta türleridir. Üretilen filtre kahvelerin bazılarının içerisinde %100 oranında Arabica çekirdekleri varken, bazıları ise bu iki çekirdek türünün farklı oranlarda karıştırılması ile elde edilir. Bundan dolayı da ortaya çıkan ürünler arasında farklılıklar söz konusu olur.

Çekirdeklerin kavrulma yoğunlukları ve hangi incelikte öğütüldükleri gibi hususlar da kahvelerin türüne etki eder. Bundan dolayı söz konusu kahvelerin birçok farklı çeşidinden bahsedilir.

Filtre Kahve Fiyatları

İnsanların büyük bir mutlulukla tükettikleri filtre kahveler için ödenmesi gereken rakam, farklılık gösterir. Filtre kahve fiyatları; farklı unsurlardan etkilenir ve bunlara bağlı olarak bazen fiyatı yukarı doğru çıkarken, bazen de daha düşük seviyelere gelebilir. Ürünün kalitesi, hangi çekirdeklerin kullanıldığı, markası ve gramajı gibi unsurlar bu noktada oldukça etkilidir. Fakat ürün çeşitliliğinin çok fazla olmasından dolayı söz konusu ürünün her bütçeye uygun bir seçeneğinin olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu seçeneklerden dilediğinizi tercih edebilir ve siz de bu keyfi yaşayabilirsiniz.

Filtre Kahve Yapımı

Filtre kahve yapımı için farklı ekipmanlardan yararlanılır. Bu noktada farklı seçenekler olmasına rağmen filtre kahve makinesi ve French Press seçeneklerinin nispeten daha fazla tercih edildiği bilinir. Bunun nedeni ise söz konusu seçeneklerin hem kolay bir şekilde kullanılması, hem de damak tadına uygun kahvenin hazırlanmasını sağlamasıdır.

Filtre kahve makinesi ile kahve hazırlamak için öncelikle makinenin ilgili bölmesine tek kullanımlık filtre yerleştirilir. Daha sonra ise su haznesine sıcak su doldurulur. Doldurulan suyun aşırı sıcak olmaması ve normal sıcaklıkta olması son derece önemlidir. Bu aşamadan sonra önceden öğütülen kahve filtre kağıdının üzerine bırakılır ve makine çalıştırılır. Böylece filtre kahve yapımı tamamlanmış olur. Bu noktada kullanılacak kahvenin miktarı ve türü, tüketicilerin damak zevkine göre farklılık gösterebilir.

French Press ile filtre kahve yapımı işleminden önce söz konusu aletin tamamına sıcak su tutulur. Böylece kahvenin hızlı bir şekilde soğumasının önüne geçilir. French Press içerisine filtre kahve eklenir ve bunun üzerine 85-95 derecede ve tam kaynamamış su ilave edilir. Böylece kahvenin yanarak, tadının bozulmasının önüne geçilir. Son olarak da Press aşağı yukarı hareket ettirilir ve kahvenin demlenmesi sağlanmış olur.