Kahve Tadım Sanatı: Cupping

Cupping 2

Cupping Nedir?

Cupping, kahveleri karşılaştırmamızı ve her kahveyi daha iyi anlamamızı sağlayan, kahve çekirdeklerinin farklı özelliklerini değerlendirme yöntemidir.

Tadımdaki kahveler, temizlik, tatlılık, asitlik, ağızda bıraktığı his ve ağızda kalan tat gibi unsurlara göre puanlanır.

Cupping Aşamaları

Öğütücüyü hazırlamak için ilk kahvenin 2 gramını öğütün, ardından kalan 18 gram kahveyi öğütün. Öğütücünün içindeki başka kahvelerin aromayı engellememesini sağlamak için 2 gramdan başlayarak her kahve için bu adımı izleyin.

Her 9 gramlık kahve numunesini, numune başına iki fincan kasesi kullanarak, belirlenen fincan kaselerine koyun. Her kahvenin kuru aromasını değerlendirin.

Suyunuzu ısıtın ve her kaseye 150 gram su dökün. Kahvenin ıslak aromasını değerlendirin.

4 dakika sonra kahve telvelerini kasenin arkasına itmek için kaşığı kullanın. İki kaşık kullanarak kalan kahve telvesini ve köpüğü çıkarın ve kullanılmış kahve telvesi kasesine boşaltın. Kahvenin soğumasını bekleyin ve 13-15 dakika sonra kahvelerin tadına bakmaya başlayın.

Kahvenin dilinize yayılmasını ve tüm lezzet çeşitlerini tatmasını sağlamak için kahveyi höpürdeterek yudumlayın. Kahve soğudukça farklı ve daha geniş bir lezzet yelpazesini tadabileceksiniz.

Cupping Konusunda Nasıl Gelişilir?

Gelişmenin en iyi yolu, özellikle diğer insanlarla birlikte pratik yapmaya devam etmektir. Pratik yapmak mükemmelleştirir ve bunu başkalarıyla birlikte yapmak her zaman tek başına yapmaktan daha iyidir. Gözlem ve tekrar yoluyla daha rahat öğrenebilirsiniz.

SCA’nın Kahve Tadımcısının Lezzet Çarkı’nı incelemek yardımcı olacaktır. Bu çark, kahvede bulmayı bekleyebileceğiniz aromaları, tatları ve dokusal nitelikleri değişen düzeylerde ayrıntıyla anlatır.

Her öğünü ve içeceği bir pratik yapma fırsatı olarak değerlendirebilirsiniz. Ayrıca belirli notaları veya tatları tanımlamakta zorlanıyorsanız bu notaları içeren yiyecek veya içeceklerin daha detaylı ve sık tadına bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın